Вітамін А

Вітамін А (ретинол) – це жиророзчинний вітамін, який грає важливу роль в різних функціях організму. Він відіграє важливу роль у збереженні здорового зору, підтримці імунної системи, забезпеченні нормального розвитку плода під час вагітності та виконує багато інших функцій.

Вітамін було відкрито 1913 року. 1931 року було описано його структуру, а 1937 року його вдалося кристалізувати.

Формула: C20Н30О

Вітамін А

У фармації ретинол використовують у формі ретинолу пальмітата та ретинолу ацетата. За даними Фармакопейної статті України 1 МО вітаміну A — це біологічний еквівалент:

 • 0,3 мкг чистого ретинолу
 • 0,55 мкг ретинолу пальмітата
 • 0,34 мкг ретинолу ацетата
 • 0,6 мкг β-каротину.

Користь вітаміну А

 1. Зорова функція: Вітамін A є необхідним для здоров’я очей та забезпечення нормального зору. Він важливий для функціонування світлочутливих клітин сітківки, а також для утримання здоров’я рогівки.
 2. Здоров’я шкіри: Вітамін A відіграє роль у забезпеченні здоров’я шкіри, сприяючи її регенерації та утриманню здорового стану. Він може допомагати у боротьбі з проблемами шкіри, такими як акне та різноманітні ушкодження.
 3. Зміцнення імунної системи: Вітамін A відіграє важливу роль у підтримці імунної системи, допомагаючи в боротьбі з інфекціями та захищаючи організм від шкідливих впливів зовнішнього середовища.
 4. Регуляція росту та розвитку: Вітамін A важливий для правильного росту та розвитку організму, зокрема для розвитку кісток та зубів, а також для розвитку репродуктивної системи.
 5. Антиоксидантні властивості: Вітамін A має антиоксидантні властивості, що допомагають захищати клітини від шкідливих вільних радикалів та запобігають окисленню тканин.

Рекомендована добова доза вітаміну А

Рекомендована добова доза вітаміну A залежить від віку, статі та фізіологічного стану.

ВікЧоловікиЖінкиВагітніЖінки, які годують груддю
0-6 місяців400 мкг400 мкг450 мкг600 мкг
7-12 місяців500 мкг500 мкг550 мкг700 мкг
1-3 роки300 мкг300 мкг400 мкг500 мкг
4-8 років400 мкг400 мкг450 мкг550 мкг
9-13 років600 мкг600 мкг700 мкг750 мкг
14-18 років900 мкг700 мкг750 мкг900 мкг
19-50 років900 мкг700 мкг770 мкг900 мкг
51+ років700 мкг700 мкг770 мкг750 мкг

Важливо зазначити, що ці рекомендації стосуються загального надходження вітаміну A з усіх джерел, включаючи продукти харчування та вітамінні добавки.

Перед вживанням будь-яких добавок з вітаміном A краще проконсультуватися з лікарем, щоб переконатися, що вони вам підходять і не викличуть передозування.

Ознаки дефіциту вітаміну A

Дефіцит вітаміну A може призвести до погіршення сутінкового зору, сухості очей, нічної сліпоти, сухої та лущиться шкіри, частих інфекцій та порушення репродуктивної функції.

Надлишок вітаміну A

Надлишок вітаміну A дуже рідко зустрічається, оскільки він є жиророзчинним вітаміном, який може зберігатися в печінці. Проте, тривале вживання великих доз ретинолу (вітаміну A1) може спричинити токсичність. Токсичний при вживанні у кількості понад 10 мг у день впродовж місяців. Симптомами є нудота, блювання, анорексія, головний біль, втрата волосся, біль у суглобах, ламкість кісток, збільшення печінки і селезінки, може збільшувати ризик захворювання на рак легень у курців.

Продукти з найбільшим вмістом вітаміну А

Вітамін А необхідний для багатьох функцій організму, включаючи зір, імунітет і репродукцію. Його можна отримати з двох основних джерел:

Продукти тваринного походження:

 • Печінка – це найбагатше джерело вітаміну А. 3 унції яловичої печінки містять понад 10 000 мкг вітаміну А, що майже в 11 разів більше добової норми для дорослих.
 • Риб’ячий жир – це ще одне чудове джерело вітаміну А. 1 столова ложка риб’ячого жиру містить понад 4000 мкг вітаміну А.
Вітамін А
 • Яйця – це хороший джерело вітаміну А. 1 велике яйце містить близько 200 мкг вітаміну А.
 • Молочні продукти, такі як молоко, сир і йогурт, також містять вітамін А. 1 склянка молока містить близько 100 мкг вітаміну А.

Рослинні продукти:

 • Морква – це найвідоміше джерело бета-каротину, який перетворюється на вітамін А в організмі. 1 велика морква містить понад 1000 мкг вітаміну А.
 • Гарбуз – це гарне джерело вітаміну А та інших поживних речовин.
 • Шпинат – це зелений листовий овоч, який містить вітамін А, а також інші вітаміни та мінерали.

 • Броколі: Броколі – це овоч хрестоцвітих, який містить вітамін А, а також інші вітаміни та мінерали.

Це лише деякі з багатьох продуктів, які містять вітамін А. Додавши різноманітні продукти, багаті вітаміном А, до свого раціону, ви можете переконатися, що отримуєте достатньо цього важливого вітаміну.

Чинники що негативно впливають на вітамін А

Існує кілька факторів, які можуть негативно впливати на вітамін A та його засвоєння в організмі.

 1. Недостатність жиру в раціоні: Вітамін A є жиророзчинним вітаміном, тому для його ефективного засвоєння потрібен достатній прийом жиру. Недостатність жирів у раціоні може призвести до погіршення засвоєння вітаміну A.
 2. Надмір вітаміну A: Хоча вітамін A є важливим для здоров’я, надмір його споживання також може бути шкідливим. Перевищення рекомендованої добової норми може призвести до токсичних ефектів, таких як гіпервітаміноз A, що проявляється, зокрема, у вигляді втрати волосся, виразок на шкірі, головних болів тощо.
 3. Погана робота травного тракту: Деякі захворювання травного тракту, такі як хвороба його важкого відділу (печінки), можуть призвести до погіршення засвоєння жиророзчинних вітамінів, включаючи вітамін A.
 4. Погіршення засвоєння жиророзчинних вітамінів: Деякі стани, такі як целіакія або хвороба Крона, можуть призводити до погіршення засвоєння жиророзчинних вітамінів через порушення поглинання жирів травним трактом.
 5. Певні лікарські препарати: Деякі лікарські засоби, такі як лаксативи або препарати життєво важливих вітамінів, можуть впливати на поглинання вітаміну A та інших жиророзчинних вітамінів.

Уникайте перевищення рекомендованої добової норми вітаміну A, а також забезпечуйте різноманітну та збалансовану дієту для оптимального здоров’я травного тракту та засвоєння поживних речовин.