Диня

Диня – це однорічна рослина з роду огірок і родини гарбузових (Cucurbitaceae). Харчова баштанна культура.

Диня – це солодкий та освіжаючий фрукт з м’яким, сочним м’якушем та хрустким на зовнішньому шкірці. Вона відома своїм високим вмістом води, вітамінами та мінералами.

Калорійність дині

Калорійність дині варіюється залежно від її сорту та розміру.

Зазвичай, вона містить близько 30-40 ккал на 100 грамів.

Така низька калорійність робить диню відмінним вибором для тих, хто дотримується дієти або хоче підтримувати здоровий спосіб життя. Також важливо враховувати, що вміст калорій може змінюватися в залежності від способу приготування або поєднання з іншими інгредієнтами.

Вітаміни в дині

Диня – це чудове джерело різноманітних вітамінів, які сприяють здоров’ю та добробуту.

Вітамін С: Диня містить велику кількість вітаміну C, який підтримує імунну систему, сприяє здоров’ю шкіри, прискорює загоєння поранень та захищає клітини від пошкоджень вільних радикалів.

Вітамін А: Цей вітамін сприяє здоров’ю очей, підтримує нормальний ріст і розвиток, а також має антиоксидантні властивості.

Вітамін К: Диня містить невелику кількість вітаміну К, який необхідний для здоров’я кісток та згортання крові.

Вітамін В6: Цей вітамін важливий для нормального функціонування нервової системи, метаболізму білків та формування червених кров’яних клітин.

Вітамін Е: Цей антиоксидант допомагає захищати клітини від пошкоджень, підтримує здоров’я шкіри та волосся.

Мінерали

Диня містить різноманітні мінерали, які є важливими для здоров’я та добробуту організму.

Калій: Цей мінерал є основним компонентом електролітного балансу тіла. Він допомагає регулювати кров’яний тиск, підтримує функціонування серця та м’язів і сприяє нормальному функціонуванню нервової системи.

Магній: Диня є добрим джерелом магнію, який важливий для багатьох функцій організму, включаючи роботу м’язів і нервової системи, підтримку здоров’я кісток і зубів, а також регулювання рівня цукру в крові.

Марганець: Цей мінерал відіграє важливу роль у метаболізмі, включаючи обмін вуглеводів та білків, а також утворення колагену, що сприяє здоров’ю шкіри і суглобів.

Кальцій: Хоча кількість кальцію в дині невелика, він все ж може допомогти в підтримці здоров’я кісток та зубів.

Фосфор: Цей мінерал важливий для здоров’я кісток і зубів, а також бере участь у багатьох метаболічних процесах в організмі.

Інші мінерали, такі як залізо, цинк і селен, також можуть бути присутні в дині, хоча в менших кількостях.

Опис дині

Однорічна трав’яниста шорстко-опушена рослина родини гарбузових.

Стебло невиразногранчасте, лазяче, до 3 м завдовжки.

Листки чергові, округло-серцевидні, п’ятилопатеві, зубчасті, 6—20 см завдовжки.

Квітки одностатеві, рідше — двостатеві; тичинкові — на коротких ніжках, зібрані негустими пазушними пучками; маточкові — одиничні. Віночок колесовидний, п’ятироздільний, ясно-жовтий.

Плід ягодоподібний, багатонасінний, зеленуватий або жовтуватий, кулястий, овальний або видовжений. Цвіте у липні — серпні. Плодоносить у серпні — вересні.

Фармакологічні властивості

Плід використовують як помірно послаблюючий, сечогінний та жовчогінний засіб при захворюваннях сечовивідних шляхів, серцево-судинної системи і жовчних шляхів, при порушенні обміну речовин (подагра, нирковокам’яна хвороба тощо), при геморої, хворобах горла й хронічному кашлі та від глистів. Ніжна клітковина посилює перистальтику кишок і сприяє виведенню холестерину. Завдяки наявності в дині великої кількості фолієвої кислоти її корисно вживати при малокрів’ї, захворюваннях печінки та при атеросклерозі.

Надмірне вживання дині спричинює болі в животі, пронос.

З косметичною метою сік динівикористовують для видалення пігментних плям, вугрів та ряботиння. Для цього готують динні маски: спочатку вмиваються теплою водою, подрібнений м’якуш плоду тонким шаром наносять на лице, через 10—15 хв м’якуш змивають, лице просушують і змазують поживним кремом.

Диня — це універсальний і корисний фрукт, яким можна насолоджуватися різними способами.