Пластиди

Пластиди – це напівавтономні органели вищих рослин, водоростей та деяких фотосинтезуючих найпростіших. Вони мають від двох до чотирьох мембран, власний геном та білоксинтезуючий апарат. Пластиди відіграють важливу роль у фотосинтезі, а також у синтезі та зберіганні різних метаболітів.

Які бувають пластиди?

Існує кілька видів пластидів, які виконують різні функції у рослинній клітині:

  • Хлоропласти: Вони містять хлорофіл пігмент, який відіграє ключову роль у фотосинтезі. Хлоропласти мають дископодібну форму та покриті щільною мембраною. Вони знаходяться в зелених частинах рослин, таких як листя та стебла.
  • Хромопласти: Вони містять різні пігменти, які надають кольору квіткам, плодам та іншим частинам рослин. Наприклад, каротиноїди надають помаранчевий колір, а ксантофіли – жовтий.
  • Лейкопласти: Вони не містять пігментів і виконують функцію зберігання запасних речовин, таких як вуглеводи, білки та жири. Деякі інші види пластидів включають етіопласти, гереропласти, амілопласти та інші.

Функції пластидів

Пластиди виконують різні функції у рослинних клітинах, включаючи:

  • Фотосинтез – хлоропласти містять хлорофіл, який дозволяє їм використовувати сонячну енергію для синтезу глюкози з вуглекислого газу та води. Глюкоза є основним джерелом енергії рослин.
  • Зберігання енергії – пластиди можуть зберігати енергію у вигляді крахмалю, жирів та інших речовин.
  • Забарвлення рослин – хромопласти містять каротиноїди, пігменти, що надають рослинам жовтий, оранжевий або червоний колір. Це забарвлення може бути важливим для приваблення комах-запилювачів.
  • Захист рослин – можуть виробляти антиоксиданти, які допомагають захистити рослини від пошкоджень, викликаних вільними радикалами.

Пластиди можуть перетворюватися один на одного. Наприклад, хлоропласти можуть утворюватися з лейкопластів під впливом світла.

Пластиди