Лактоза

Лактоза – це дисахарид, що складається з глюкози та галактози, які пов’язані глікозидним зв’язком. Вона є основною формою цукру у молоці ссавців, включаючи людину. Лактоза грає важливу роль в харчуванні та забезпеченні енергією у ранньому дитячому віці.

Основні аспекти лактози

 1. Хімічна формула: C12H22O11
 2. Тип молекули: Дисахарид.
 3. Складові: Глюкоза та галактоза.
 4. Глікозидний зв’язок: Глікозидний зв’язок утворюється між альфа-конфігурацією атома вуглецю C1 глюкози та бета-конфігурацією атома вуглецю C4 галактози.
Лактоза

Хімічні властивості

 1. Гідроліз: Лактоза може бути розщеплена гідролізом за допомогою ферменту лактази, утворюючи глюкозу та галактозу.
 2. Взаємодія з кислотами та лугами: Піддається гідролізу за участю кислот і лугів, утворюючи глюкозу та галактозу.
 3. Взаємодія з амінокислотами: Лактоза може утворювати продукти Майяра за участю амінокислот, особливо в умовах високої температури та наявності амінокислот.

Непереносимість лактози

Непереносимість лактози – це стан, при якому організм не здатний перетравлювати лактозу. Цей стан може бути викликаний дефіцитом ферменту лактази, який розщеплює лактозу на глюкозу та галактозу.

Симптоми непереносимості лактози можуть включати:

 • Болі в животі
 • Гази
 • Діарея
 • Нудота
 • Блювання

Непереносимість лактози може бути тимчасовою або постійною. Тимчасова непереносимість лактози може бути викликана такими факторами, як інфекція шлунково-кишкового тракту, прийом деяких лікарських препаратів або вагітність. Постійний дефіцит лактази може бути викликаний спадковими факторами.

Люди з непереносимістю лактози можуть уникати молока та молочних продуктів або вживати їх у невеликих кількостях. Також існує ряд продуктів, які не містять лактози, наприклад, соєве молоко, мигдальне молоко, рисове молоко тощо.

Застосування

 1. Використовується в харчовій промисловості як добавка для підсолоджування та покращення смаку. Також вона є важливою складовою молочних продуктів.
 2. Використовується в фармації для виготовлення таблеток та інших медичних препаратів.
 3. Може використовуватися в наукових дослідженнях та лабораторних експериментах, зокрема у біохімії та молекулярній біології.