Корінь

Корінь – це підземний вегетативний орган рослини, який забезпечує її закріплення в ґрунті, поглинання і постачання води та розчинених у ній мінеральних речовин, первинний синтез органічних речовин, виділення в ґрунт продуктів обміну речовин і вегетативне розмноження.

Коріння бувають трьох типів:

 • Головний корінь – це основний корінь, який розвивається з зародкового корінця.
 • Придаткі корені – це корені, які розвиваються на стеблах, листках, бульбах, цибулинах.
 • Бічні корені – це корені, які відгалужуються від головного кореня або придаткових коренів.

Сукупність всіх коренів (головного, бічних різних порядків та додаткових) утворює кореневу систему. За формою розрізняють два типи кореневих систем: стрижневу і мичкувату.

Корінь

Стрижнева коренева система має добре розвинений головний корінь, від якого відгалужуються бічні корені. Така коренева система характерна для, таких як кукурудза, пшениця, ячмінь.

Мичкувата коренева система не має головного кореня, а утворена відразу з кількох бічних коренів. Така коренева система характерна для таких як ромашка, конвалія, квасоля.

Будова кореня

У процесі росту і розвитку кореня виділяють такі зони:

 • Кореневий чохлик – це тонка прозора плівка, яка покриває кінчик кореня. Він захищає кореневу верхівку від пошкоджень і сприяє всмоктуванню води та мінеральних речовин. Складається з клітин епідерми, які мають товсту стінку і слизуваті виділення. Слиз сприяє злипанню частинок ґрунту і утворенню навколо кореня ґрунтової оболонки, яка захищає кореневу верхівку від пошкоджень.
 • Зона росту – це зона, де відбувається поділ і ріст клітин кореня. Містить меристематичні клітини, які постійно діляться і забезпечують зростання кореня в довжину.
 • Всисна зона – це зона, де відбувається поглинання води та мінеральних речовин. містить епідермальні клітини, які мають розгалужені відростки – кореневі волоски. Кореневі волоски збільшують поверхню всмоктування кореня і сприяють поглинанню води і мінеральних речовин.
 • Провідна зона – це зона, де вода і мінеральні речовини транспортуються до інших органів рослини. Містить ксилему і флоему, які забезпечують транспорт води і мінеральних речовин до інших органів рослини.
Будова кореня

Поглинання коренем води та мінеральних речовин

На поперечному розрізі кореня на рівні всисної зони видно як зверху корінь вкритий шаром клітин покривної тканини в якій утворюються кореневі волоски.

Кореневі волоски всмоктують воду та мінеральні сполуки.

Від кореневих волосків неорганічні елементи рухаються по клітинах первинної кори яка складається з багатошарової основної тканини яка забезпечує рух води та солей від кореневих волосків до судини центрального циліндра.

Центральний циліндр займає внутрішню частину кореня в середині знаходится провідний пучок з провідних тканин флоеми та ксилеми. Вода та мінеральні речовини підіймаються по судинах ксилеми та підіймається вгору до листків.

Видозміни коренів


Корені рослин можуть видозмінюватися в залежності від умов середовища, в яких вони ростуть, і від функцій, які вони виконують.

До видозмін коренів відносяться:

 • Коренеплоди – це потовщені головні корені, в яких запасаються поживні речовини. Наприклад, коренеплодами є морква, буряк, редька, ріпа.
 • Кореневi бульби – це потовщені бічні корені, в яких запасаються поживні речовини. Наприклад, кореневими бульбами є картопля, батат.
 • Ходульні корені – це довгі, тонкі корені, які ростуть горизонтально по поверхні ґрунту. Вони допомагають рослинам поширюватися на нові території. Наприклад, ходульні корені мають баньян, кукурудза, бананові пальми.
 • Дихальні корені – це корені, які ростуть вертикально вгору з ґрунту. Вони забезпечують газообмін між рослиною і атмосферою. Наприклад, дихальні корені мають мангрові дерева.
 • Повітряні корені – це корені, які ростуть над поверхнею ґрунту. Вони забезпечують рослину водою і мінеральними речовинами. Наприклад, повітряні корені мають орхідеї, монстера.
 • Присоски – це корені, які допомагають рослинам прикріплятися до інших рослин або до предметів. Наприклад, присоски мають омела, повитиця.

Видоміни коренів допомагають рослинам пристосовуватися до різних умов середовища і виконувати різні функції.