Хромопласти

Хромопласти – це нефотосинтезуючі яскраво забарвлені пластиди у рослин. Основними пігментами хромопластів є каротиноїди. Каротиноїди слугують барвниками, які визначають колір плодів та квітів, що є важливими для привертання запилювачів і розповсюдження насіння.

Пластиди можуть перетворюватися один на одного.

Класичним прикладом є перетворення хлоропластів у хромопласти під час дозрівання. Хромопласти властиві переважно дозрілим плодам.

Хромопласти
ХРОМОПЛАСТИ В КЛІТИНАХ ЧОРНОГО ПЕРЦЮ

Мають схожу будову з хлоропластами, але вони не містять хлорофілу, зеленого пігменту, який необхідний для фотосинтезу. Замість цього вони містять пігменти, які називаються каротиноїдами. Каротиноїди – це органічні сполуки, які поглинають світло в різних частинах спектру видимого світла. Це і є причина того, чому хромопласти мають різні кольори.

Будова хромопластів

Будова хромопластів подібна до будови хлоропластів.

Вони мають дві мембрани, зовнішню та внутрішню, між якими є проміжний простір. 

Внутрішня мембрана має багато складень, які утворюють диски, називані тилакоїдами. Тилакоїди містять пігменти, які забезпечують різноманітність кольорів хромопластів. 

Хромопласти також містять строму – рідку матрицю, яка оточує тилакоїди

Функції хромопластів

  • Забарвлення рослин – надають рослинам жовтий, оранжевий або червоний колір. Це забарвлення може бути важливим для приваблення комах для запилення, а також для захисту рослин від шкідників і хвороб.
  • Антиоксидантна захист – можуть виробляти антиоксиданти, які допомагають захистити рослини від пошкоджень, викликаних вільними радикалами.

Вони відіграють важливу роль у житті рослин. Вони допомагають рослинам приваблювати комах, захищати себе від шкідників і хвороб, а також надавати рослинам яскравий колір.