Хлоропласти

Хлоропласти – це тип пластид, які знаходяться в клітинах рослин та деяких водоростей і відповідають за фотосинтез. Вони містять хлорофіл, який є зеленим пігментом, який поглинає сонячну енергію. Цей процес приводить до утворення глюкози та інших вуглеводів, які стають основною джерелою енергії для рослин та інших організмів, які харчуються рослинами.

В клітинах грибів та багатоклітиннах тварин їх немає.

Відіграють важливу роль у забарвленні рослин. Хлорофіл надає рослинам зелений колір, а каротиноїди, які також містяться в хлоропластах, можуть надавати рослинам жовтий, оранжевий або червоний колір.

Будова хлоропласта

Хлоропласти плоскі диски зазвичай 2-10 мікрометра в діаметрі і 1 мікрометр завтовшки.

Вони мають дві мембрани, зовнішню та внутрішню.

Хлоропласти

Зовнішня мембрана хлоропласта є гладкою і асиметричною. Вона складається з ліпідів і білків.

Внутрішня мембрана хлоропласта є складчастою. Вона утворює системи складок, які називаються тилакоїдами.

Тилакоїди – це плоскі мембранні структури, які розташовані всередині хлоропласта. Вони містять хлорофіл і інші пігменти, необхідні для фотосинтезу.

Хлоропласти також містять строму – рідку матрицю, яка оточує тилакоїди

Строма – це порожнина, яка міститься між тилакоїдами. Вона містить ферменти, які беруть участь у фотосинтезі.

Положення

У рослинних клітинах хлоропласти розташовані в цитоплазмі, зазвичай близько до клітинної мембрани. Вони розподілені нерівномірно і знаходяться в тих частинах клітини, які активно здійснюють фотосинтез.

В основному, хлоропласти концентруються у клітинах мезофілу — тканини, що знаходиться між верхньою та нижньою поверхнею листя.

В деяких рослин, особливо в молодих стеблах, хлоропласти можуть бути присутні в клітинах стебла.

Місцезнаходження хлоропластів в клітині може змінюватися в залежності від виду рослин та специфікацій їхніх клітинних типів. Однак загалом, хлоропласти розташовані таким чином, щоб оптимально використовувати світлову енергію для фотосинтезу.