Вакуоля

Вакуоля (від лат. vacuus — порожній) — це обмежена мембраною органела, яка міститься в деяких еукаріотних клітинах і виконує різні функції (секреція, екскреція, осморегуляція і зберігання запасних речовин). Вакуолі особливо добре помітні в клітинах рослин і грибів.

Основні функції вакуолі

 1. Зберігання речовин: Вакуолі можуть служити для зберігання різних речовин, таких як вода, органічні речовини (наприклад, цукор), а також токсичних продуктів обміну речовин. Рослинна клітина постійно поглинає воду з навколишнього середовища і накопичує її у вакуолі. Завдяки воді, яка надходить до вакуолі, клітина набуває пружності. Якщо запас води у вакуолі зменшується, наприклад під час посухи, клітини втрачають пружність. Один із проявів цього процесу є в’янення рослин.
 2. Секреція: Деякі клітини використовують вакуолі для секреції речовин, таких як ферменти або інші білки, зберігаючи їх у вакуолі та виводячи за межі клітини.
 3. Роль у рості і розвитку: Вакуолі можуть впливати на ріст і розвиток рослинних клітин, особливо через розширення або скорочення свого об’єму.
 4. Осморегуляція: Вакуолі можуть контролювати осмотичний тиск у клітині, регулюючи кількість води і розчинених речовин у своєму вмісті. Це допомагає клітині підтримувати свою форму і функціонувати належним чином.
Вакуоля
РОСЛИННА КЛІТИНА
КЛІТИНА ГРИБА

Форма і розміри вакуолей

Форма і розміри вакуолей можуть значно відрізнятися залежно від типу клітини, виду організму і її функції.

 1. Рослинні вакуолі:
  • Центральна вакуоля: В рослинних клітинах найбільша вакуола, яка зазвичай займає центральне положення. Вона може займати від 30% до 90% об’єму клітини і містити велику кількість води та розчинених речовин.
  • Форма: Форма центральної вакуолі може бути різноманітною, від кульової до відрізняючоїся за розміром та формою, в залежності від рослинного виду та стадії розвитку клітини.
 2. Грибні вакуолі:
  • Гриби також мають вакуолі, які можуть бути меншими за рослинні, але вони виконують схожі функції, такі як зберігання та осморегуляція.
 3. Тваринні вакуолі:
  • В тваринних клітинах вакуолі менш поширені, і їх розміри зазвичай менше, ніж у рослинних і грибних клітинах. Вони можуть мати більшу кількість малих вакуолей.

Важливо зауважити, що розміри і форма вакуолей можуть змінюватися протягом життя клітини і залежать від функцій, які вони виконують.

Вакуолі мають важливе значення для життєдіяльності багатьох організмів, зокрема рослин, грибів та деяких тварин, і вони відрізняються за розмірами та функціями в залежності від типу організму і конкретної клітини.