Маракуя

Маракуя (Passiflora edulis) – це екзотичний фрукт, також відомий як гранаділья, марацця, пассіфлора-фрукт. Маракуя відома своєю характерною зовнішністю та солодким смаком.

Зовнішній вигляд:

 • Маракуя має круглу або овальну форму та зазвичай досягає розміру яйця. Зазвичай має гладку, тверду шкірку, яка може бути зеленого, жовтого або фіолетового кольору, залежно від сорту та ступеня дозрівання.

Текстура і смак:

 • М’якоть маракуї – м’яка, слизька та желе подібна, з численними чорними або коричневими насіннями. Смак варіюється від солодкого до кислого, і він може бути дуже ароматним.

Дозрівання:

 • Може бути зібрана, коли шкірка стає м’якою і має насичений колір. Зазвичай це відбувається влітку або восени, залежно від регіону.
Маракуя

Харчова цінність

Приблизна харчова цінність маракуї (на 100 грамів сирих плодів):

 • Енергетична цінність: приблизно 68 ккал.
 • Вуглеводи: приблизно 16,5 грама.
 • Цукори: приблизно 9,2 грама.
 • Білки: приблизно 1,5 грама.
 • Жири: приблизно 0,7 грама.
 • Дієтичні волокна: приблизно 10,4 грама.

Маракуя також містить різноманітні вітаміни та мінерали, включаючи вітамін C, вітамін A, вітаміни групи B (зокрема вітамін В2 і вітамін В3), калій, фосфор, магній і залізо.

Користь та шкода для організма

Користь маракуї для організму:

 1. Багатство антиоксидантами: Маракуя містить антиоксиданти, такі як вітамін C та поліфеноли, які допомагають захищати клітини від пошкоджень вільними радикалами, покращують імунну систему та сприяють здоров’ю шкіри.
 2. Підтримка імунної системи: Вміст вітаміну C сприяє підтримці імунної системи і допомагає боротися з інфекціями.
 3. Підвищення енергії: Вміст вуглеводів та цукрів у маракуї може надати енергії і підняти настрій.
 4. Покращення травлення: Містить дієтичні волокна, які покращують функцію шлунково-кишкового тракту та допомагають регулювати апетит.
 5. Здоров’я серця: Калій, який міститься в маракуї, може сприяти нормалізації артеріального тиску та підтримці здоров’я серця.

Шкода маракуї для організму:

 1. Велика кількість насіння: Маракуя має багато невеликих чорних насінин, які можуть бути неприємними для деяких осіб.
 2. Ціаногенні глікозиди: У насіннях маракуї містяться ціаногенні глікозиди, які при великому споживанні можуть виділятися в організмі і перетворюватися на ціанід, що є отруйним для людини. Однак небезпека для здоров’я виникає тільки при споживанні великих кількостей насіння.
 3. Алергічні реакції: Деякі люди можуть мати алергічну реакцію на мараку, особливо на шкірці фрукта.

Зазвичай маракуя є безпечною для споживання в помірних кількостях, і вона має багато корисних властивостей для здоров’я.

Біологічна класифікація

Царство:Рослини (Plantae)
Відділ:Streptophyta
Надклас:Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас:Евдикоти
Підклас:Розиди (Rosids)
Порядок:Мальпігієцвіті (Malpighiales)
Родина:Passifloraceae
Рід:Пасифлора (Passiflora)
Вид:Маракуя

Географічне поширення

Є тропічним фруктом і поширена в різних регіонах світу.

Основні області географічного поширення маракуї включають:

 1. Південна Америка: Маракуя вперше була виявлена в Південній Америці, особливо в басейні Амазонки. Вона росте в країнах, таких як Бразилія, Перу, Колумбія, Венесуела та Еквадор.
 2. Центральна Америка: Маракуя також росте у країнах Центральної Америки, таких як Коста-Рика, Гондурас, Нікарагуа та Панама.
 3. Карибський басейн: Вона є популярним фруктом в Карибських країнах, включаючи Ямайку, Тринідад і Тобаго, Багамські острови та Гаїті.
 4. Південна Азія: Маракуя також вирощується у південно-східній Азії, зокрема в Індії, Індонезії та Філіппінах.
 5. Африка: Деякі країни в Африці, такі як Кенія і ПАР, також культивують маракую.
 6. Інші регіони: За допомогою вирощування в тепличних умовах або в закритому ґрунті, маракуя може бути вирощена в різних тропічних і субтропічних регіонах світу, де створено відповідні умови для її росту.

Використання

Маракуя (гранаділья) має різноманітні застосування:

 1. Споживання у свіжому вигляді: Маракуя можна споживати, відкривши її і вилущивши м’якоть. Вона має солодко-кислий смак і аромат, які роблять її смачною закускою або додатком до салатів і десертів.
 2. Приготування соків та напоїв: З маракуї можна виготовляти соки, коктейлі, сиропи та газовані напої. Маракуя-сік є освіжаючим і популярним напоєм в багатьох країнах.
 3. Десерти і морозиво: М’якоть маракуї додає смак і аромат десертам, морозиву, йогуртам і пудингам.
 4. Варення і джеми: Маракуя може бути використана для приготування варення, джему, желе та конфітюрів. Вони часто подаються з хлібом, булочками або сиром.
 5. Алкогольні напої: М’якоть маракуї може бути використана для приготування алкогольних напоїв, таких як коктейлі та лікери.
 6. Ароматерапія і косметика: Ефірна олія, отримана з маракуї, використовується в ароматерапії та косметичних засобах, таких як ароматичні масла і лосьйони.

Маракуя є корисним і смачним фруктом, який можна використовувати в різних кулінарних та медичних цілях.

Цікаві факти

Ось кілька цікавих фактів про маракую (гранаділью):

 1. Маракуя належить до родини пасифлорових, і ця родина включає в себе близько 500 видів рослин. Кожен вид пасифлори має унікальні квіти та фрукти. У деяких країнах маракуя символізує закоханість або кохання, і її називають “плодом кохання” .
 2. Маракуя вперше була виявлена в Південній Америці, а саме в басейні Амазонки. Вперше описана в європейській літературі у 1569 році іспанським конкістадором Мартіном Фернандесом де Енкаладо.
 3. Деякі американські індіанці вважали маракуя священним фруктом і використовували його у різних обрядах.