Фрукти

Фрукти (лат.fructus — плід) — соковиті, зазвичай їстівні, пліди дерева чи куща. Фруктом зазвичай називають будь-який плід, що складається із м’якуша та насіння, який утворився із зав’язі квітки. Раніше в українській мові словом «овочі» називали саме фрукти (садовину́), овочі називали «горо́диною»

Культури, з яких їх отримують фрукти, називають плодовими деревами та кущами. Культивуються садівництвом (галузь садівництва ). Їх вирощують у садах. і плантаціях і рідко отримують із природних місць наприклад лісів.

Фрукти

Різниція між фруктом та овочем

На думку ботаніків, всі плоди з насінням — це фрукти. Натомість овочі — частини трав’янистих рослин — листя, коріння та стеблина.

Фрукти та овочі класифікуються як з ботанічної, так і з кулінарної точки зору. 

Є фрукти, які часто класифікують як овочі через їхній смак. Із кулінарної точки зору фрукти та овочі класифікуються за смаком. Фрукти, як правило, мають солодкий смак і можуть використовуватися в десертах, закусках чи соках. Натомість овочі зазвичай їдять як частину гарніру чи другої страви.

Кулінарний фрукт, тобто будь-яка їстівна та приємна на смак частина рослини, яка нагадує фрукт, навіть якщо вона не розвивається з квіткової зав’язі. Також використовується в технічно неточному сенсі для деяких солодких або напівсолодких овочів , деякі з яких можуть нагадувати справжні фрукти або використовуються в кулінарії як фрукти, наприклад, ревінь. Багато їстівних частин рослин, які є справжніми фруктами з ботанічної точки зору не вважаються кулінарними фруктами. Вони класифікуються як овочі в кулінарному розумінні.

Фруктові дерева

Помірна зона

Субтропічна і тропічна зона

 • цитрусові рослини (цитрусові): лимон , грейпфрут , кумкват , мандарин , апельсин та інші.
 • інжир
 • гранат
 • хурма
 • карамбола
 • каштан
 • манго
 • актинідія – плід ківі
 • мигдаль звичайний – плоди мигдаль
 • чорна шовковиця
 • європейська оливка (у номенклатурі Європейського Союзу оливки, які використовуються не для віджиму олії, вважаються овочем )
 • фінікова пальма – плоди фініки
 • кокосова пальма – плід кокоса
 • авокадо

Плодові чагарники

Трави

Хімічний склад фруктів

Хімічний склад плодів залежить, перш за все, від виду плодів і ступеня їх зрілості.

 • Вода: більше 80% і до 90% складу фруктів – це вода . Завдяки такому високому вмісту води та фрукти дуже освіжають.
 • Вуглеводи: від 5% до 18% фруктів складається з вуглеводів . Вміст може коливатися від 20% у бананах до 5% у дині , кавуні та полуниці. Інші фрукти мають середнє значення 10%. Вміст вуглеводів може змінюватися залежно від виду, а також залежно від сезону збору врожаю. Вуглеводи, як правило, є цукрами простими , такими як фруктоза , сахароза та глюкоза , цукри, які легко перетравлюються та швидко засвоюються. Наявність крохмалю перевіряють у незрілих плодах, при дозріванні відбувається гідроліз крохмалю на прості цукри. Калорійність визначатиметься вмістом цукру в ньому в межах 30-80 Ккал/100 г.
 • Клітковина: Близько 2% фруктів – це харчові волокна. Компоненти рослинної клітковини, які ми можемо знайти у фруктах, це переважно пектини та геміцелюлоза . У шкірці фруктів найвища концентрація клітковини, але в ній також можна знайти деякі забруднювачі, такі як сліди інсектицидів, які важко видалити, окрім як очистивши фрукти. Розчинні або гелеутворюючі волокна, такі як пектини, утворюють в’язкі суміші з водою. Ступінь в’язкості залежить від плоду, з якого він походить, і ступеня дозрівання. Тому пектини відіграють дуже важливу роль у консистенції фруктів.
 • Вітаміни: такі як каротини , вітамін С , вітаміни групи В. Залежно від вмісту вітамінів можна виділити дві великі групи фруктів:
  • Багаті вітаміном С: містять 50 мг/100. Серед цих фруктів цитрусові, а також диня, полуниця та ківі.
  • Багаті вітаміном А: вони багаті каротином, як абрикоси, персики та сливи.
 • Мінеральні солі: як і овочі, фрукти багаті калієм, магнієм, залізом і кальцієм . Мінеральні солі завжди важливі, але особливо під час росту для окостеніння. Найважливішим мінералом є калій. Найбагатші на калій банани і в меншій мірі кісточкові фрукти, такі як абрикоси, вишні, сливи, персики тощо.
 • Ліпіди: більшість фруктів мають низький вміст жиру, коливається від 1% до 2%. фрукти Як виняток, є жирні, такі як авокадо, який містить 16% ліпідів, і кокосовий горіх, який містить до 60%. Авокадо містить олеїнову кислоту , яка є мононенасиченою жирною кислотою , але кокос багатий насиченими жирами, такими як пальмітинова кислота. Оскільки вони мають високу ліпідну цінність, вони мають високу енергетичну цінність до 200 кілокалорій/100 грамів. Але більшість фруктів мають низьку калорійність порівняно з їх вагою.
 • Білки: сполуки азоту, такі як білки, є дефіцитними в їстівній частині плодів, хоча вони важливі в насінні деяких з них. Вміст білка може становити від 0,1 до 1,5%.
 • Аромати та пігменти: фрукти містять кислоти та інші ароматичні речовини, які разом із високим вмістом води у фруктах роблять його освіжаючим. Смак кожного фрукта визначатиметься вмістом у ньому кислот, цукрів та інших ароматичних речовин. Яблучна кислота в яблуках , лимонна кислота в апельсинах, лимонах і мандаринах і винна кислота у винограді . Таким чином, барвники, ароматизатори та терпкі фенольні компоненти, хоча й містяться в дуже низьких концентраціях, вирішальним чином впливають на органолептичну прийнятність фруктів.

Користь фруктів

Фрукти є важливою частиною здорового раціону, оскільки вони мають багато корисних властивостей і приносять численні переваги для здоров’я.

Фрукти містять вітаміни, такі як вітамін С, вітамін А, фолієву кислоту, вітамін К та інші. Ці поживні речовини сприяють правильному функціонуванню організму. Вітамін C і інші поживні речовини, які містяться в фруктах, підсилюють імунну систему і допомагають організму в боротьбі з інфекціями.

Також багаті антиоксидантами, такими як флавоноїди та каротиноїди, які допомагають захищати клітини від пошкоджень вільними радикалами і зменшують ризик розвитку хвороб.

Клітковина фруктів, яка сприяє нормальному функціонуванню травлення і покращує роботу кишечнику.

Додавання різних видів фруктів до вашого раціону може підвищити його харчову цінність і сприяти збереженню здоров’я.