Харчові добавки

Харчові добавки – це речовини, які додаються до харчових продуктів з метою покращення їх властивостей, збереження якості, забезпечення безпеки або поліпшення смаку, текстури чи зовнішнього вигляду. Вони можуть бути природного походження або синтетичні. Деякі харчові добавки також мають функціональні властивості, наприклад, антиоксидантні або консервуючі властивості.

Харчові добавки класифікуються за числовою системою, відомою як система “Е-номерів” (номери Е). Кожна добавка має унікальний Е-номер, який вказує на її тип та функцію. Наприклад, Е100 вказує на куркумін, природний барвник, а Е330 вказує на лимонну кислоту, природну кислоту, яка використовується як регулятор кислотності.

Харчові добавки можуть включати барвники, антиоксиданти, стабілізатори, консерванти, підсолоджувачі, емульгатори та інші речовини. Вони підлягають строгому регулюванню і контролю, щоб забезпечити їх безпечність для споживачів.

Важливо враховувати, що хоча більшість харчових добавок є безпечними для споживання в рекомендованих дозах, деякі люди можуть бути чутливими до певних добавок або мати алергічні реакції на них. Якщо у вас є специфічні питання про конкретні харчові добавки, рекомендується звернутися до фахівця, такого як дієтолог або лікар.

Класифікація харчових добавок

Класифікація харчових добавок за системою “Е-номерів” є найпоширенішою і використовується у багатьох країнах. Вона базується на присвоєнні унікальних номерів (Е-номерів) кожній харчовій добавці для ідентифікації її типу та функції.

Система “Е-номерів” включає тисячі кодів, і кожен код має своє значення. Для прикладу, деякі типи харчових добавок за їх Е-номерами:

  • Е100-Е199: барвники (наприклад, Е100 – куркумін, Е120 – кармін, Е160 – бета-каротин).
  • Е200-Е299: консерванти (наприклад, Е200 – сорбінова кислота, Е250 – нітрит натрію).
  • Е300-Е399: антиоксиданти та стабілізатори (наприклад, Е300 – аскорбінова кислота, Е322 – лецитин).
  • Е400-Е499: емульгатори та стабілізатори текстури (наприклад, Е410 – камедь арабіки, Е466 – карбоксиметилцелюлоза).
  • Е500-Е599: регулятори кислотності та заспокоювачі (наприклад, Е500 – натрію гідрокарбонат, Е551 – діоксид кремнію).

Це лише деякі приклади, і система “Е-номерів” охоплює багато інших типів харчових добавок. Використання “Е-номерів” дозволяє однозначно ідентифікувати харчові добавки та забезпечує їх відповідність стандартам безпеки й контролю.

Безпека та регулювання харчових добавок в Україні

Україна має власну систему регулювання харчових добавок, яка базується на законодавстві та нормативних актах. Основні органи, відповідальні за контроль та регулювання харчових добавок в Україні, включають:

  1. Міністерство охорони здоров’я України (МОЗ). МОЗ відповідає за реєстрацію та оцінку безпеки харчових добавок, встановлення максимальних рівнів допустимих залишків домішок, а також за контроль якості та безпеки продуктів харчування загалом.
  2. Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками. Ця служба контролює виробництво, імпорт, експорт та реалізацію харчових добавок, забезпечуючи їх відповідність вимогам безпеки та якості.
  3. Державна санітарно-епідеміологічна служба України (ДСЕС). ДСЕС відповідає за нагляд за дотриманням санітарних та гігієнічних вимог до харчових продуктів, включаючи харчові добавки.

Україна також використовує систему “Е-номерів” для класифікації харчових добавок, як це розповідалось раніше. Це означає, що харчові добавки повинні бути позначені своїм “Е-номером” на етикетках продуктів.

Щодо безпеки харчових добавок, законодавство вимагає, щоб вони були безпечними для споживачів, використовувалися відповідно до встановлених норм та не мали негативного впливу на здоров’я людини. Процес реєстрації та оцінки безпеки харчових добавок передбачає науковий аналіз даних щодо їхньої безпеки та дозволяє прийняти обгрунтоване рішення щодо їх допуску на ринок.