Яблуко. Калорійність яблука.

Яблуко – це їстівний плід яблуні, відноситься до підродини яблуневих, сімейства розоцвітих (Rosaceae) який зазвичай має круглий або овальний круглий вигляд з тонкою шкіркою, зазвичай зеленого, жовтого або червоного кольору. Усередині містить насіння, оточені соковитою, хрусткою і солодкою м’якоттю.


Яблука можна споживати в сирому вигляді, використовувати їх для готування страв, виготовлення соків, компотів та десертів. Вони також можуть зберігатись досить довго, що робить їх досить популярним продуктом у сезони, коли свіжих фруктів може складно знайти.

Яблуня (Malus domestica) належить до родини розових (Rosaceae).

Яблуко було одним з перших фруктів, який був селекціонований людьми. Його дикі предки вирощувалися в Центральній та Східній Європі, Західній Азії та Північній Африці більше 4 тисяч років тому. Первісні яблука були дуже маленькі та сильно відрізнялися одне від одного за розміром, смаком та формою.

З появою землеробства люди почали займатися селекцією яблунь для покращення їх врожаїв та якості плодів. У середньовіччі, селекціонери в Європі почали використовувати посівну насінину для вирощування нових сортів. У 17-18 століттях в Англії та Франції були розроблені перші програми селекції яблунь, і це привело до створення нових сортів з більшими плодами та кращими смаковими якостями.

У 19 столітті селекція яблунь почала ставитися на більш науковій основі, і в цей час було винайдено кілька нових методів селекції, таких як гібридизація, нащадковість та мутагенез. Ці методи дозволили селекціонерам створювати нові сорти з більшими плодами, більшою стійкістю до хвороб та шкідників, кращими смаковими якостями та довготривалим зберіганням.

Сьогодні на ринку є багато різних сортів яблук, які були створені завдяки селекції. Кожен сорт має свої унікальні характеристики та властивості, що дозволяють задовольняти потреби різних споживачів.
Для зберігання і транспортування, яблука можуть покривати дифенілом.
Харчова цінність яблука також залежить від його розміру та сорту.

Калорійність яблука

Основні поживні речовини, які містяться в одному середньому яблуці (70—200 г).

Яблука мають наступну харчову цінність на 100 грам:

 • Калорії: 52 ккал
 • Вуглеводи: 14 г
 • Білки: 0,3 г
 • Жири: 0,2 г
 • Волокна: 2,4 г
 • Вода: 86 г

Вітаміни у 100 грамах свіжого яблука:

 • Вітамін C: 8,4 мг
 • Вітамін К: 2,2 мкг
 • Вітамін В6: 0,041 мг
 • Фолати: 3 мкг
 • Рідка форма вітаміну А: 3 мкг

Мінерали, на 100 грамів свіжого яблука:

 • калій (107 мг),
 • магній (5 мг)
 • фосфор (11 мг) .

Важливо зазначити, що деякі сорти яблук можуть містити більше або менше поживних речовин, тому ці цифри можуть відрізнятися. Однак, взагалі, яблука мають досить низьку калорійність та високу харчову цінність, тому їх часто рекомендують включати до раціону харчування.

Сорти яблук


За швидкістю визрівання сорти поділяються на такі:

 • Літні сорти
 • Осінні сорти
 • Зимові сорти

Сорти яблук які найчастіше зустрічаються в Україні:


Літні сорти


Білий Налив

Плоди середні (100—130 г), достигають в кінці липня на початку серпня. Світло-жовтуватого кольору, кисло-солодкого смаку, з приємним ароматом, м’якуш білий, ніжний, соковитий. Якщо перестигає, то стає борошнистим. Тривалість зберігання плодів — 2-3 тижні. В Україні цей сорт є досить популярним.

Яблуко


Спасівка


Плоди середнього розміру, масою 120—140г. Підчас дозрівання шкірочка набуває світло-жовтого кольору з ніжним рум’янцем. М’якоть біла з зеленуватим відтінком, пріснувато-кисло-солодкого смаку. Достигають у кінці липня. Плоди зберігаються 2–3 тижні.

Донешта


Яблука великі, вага 140-160 г. Форма несиметрична, ребриста, колір світло-жовтий. М’якуш кремовий, зернистий, дуже соковитий, приємного кисло-солодкого смаку.У прохолодному місці зберігаються до 2 місяців

Яблуко

Мельба


Середня маса дорівнює 130-140 г. Форма округло-конічна, м’якуш дуже білий. Шкірка спочатку зелена, потім основний колір стає жовтим. Половину поверхні яблука покриває червоний рум’янець.

Яблуко

Старк Ерліест


Вага 120-160 грамів. Форма плодів округла, може бути конічною. Поверхня гладка, із сильно згладженими ребрами, бічного шва немає. Вони в основному симетричні та одновимірні. У плодів щільна м’якоть, дрібнозерниста, хрумка, дуже соковита і освіжаюча. Вона злегка жовтуватого або кремового відтінку, може мати тонкі зелені або жовто-зелені прожилки. Смак кисло-солодкий. Шкірка щільна, еластична, середньої товщини або товста, глянсова, блискуча. Зберігаються 2–3 тижні.

Осінні сорти


Макінтош


Плоди сорту Макінтош зазвичай середнього розміру 145-210 г. Вони знаходяться на дереві хаотично, при цьому можуть бути абсолютно різних розмірів. Найчастіше яблука конічної округлої форми, злегка плескатої у верхній частині і ребристої в нижній. Шкірка гладка, глянсова, має переважно біло-зелений та жовто-зелений відтінок. У період зрілості покривається штриховим фіолетовим рум’янцем на яскраво-червоному тлі. М’якуш яблук переважно білого кольору, часом може мати червоні або рожеві прожилки. Вона соковита, ніжна, хрустка має яскраво-виражений кисло-солодкий смак. Плоди достигають у кінці серпня, зберігаються до 3 місяців.

Яблуко

Пепін Литовський


Вага яблука цього сорту в середньому становить від 60 до 80 г. Плоди округло-бочкоподібної форми (округло-конічної), посередині спостерігається найбільший діаметр. Шкірка блискуча, дуже ніжна, тонка, гладка. На поверхні плодів є восковий наліт білого кольору. На тлі рум’янцю добре помітні світлі, численні підшкірні цятки. М’якуш яблук дрібнозернистий, соковитий, ніжний, білий.
Плоди пофарбовані у світло-жовтий або солом’яно-білий відтінок.

Слава Переможцям


Слава переможцям — літній або пізньолітній сорт яблуні домашньої селекції Мліївської дослідної станції садівництва імені Л. П. Симиренка, отриманий від гібридизації сортів Папіровка і Мекінтош 1928 року. Плоди великі і середні, довгасто-округлі, округлі або слабоконічні у верхній частині, рівні або з ледь помітним одним ребром. Шкірочка гладенька. Основне забарвлення при зніманні світло-зелене із суцільним, ошатним червоним, розмитим рум’янцем, що покриває весь плід, з легким восковим нальотом і численними світлими підшкірними крапками. М’якоть яблук біла, злегка кремувата, дуже ніжна, соковита, ароматна, відмінного кисло-солодкого смаку. Зберігається до 1,5 місяців

Чемпіон


Вага плодів – 160 – 190 грамів. Чеський сорт, виведений селекціонерами в 1970 році, внаслідок схрещування двох сортів яблунь – Голден Делішес (Golden Delicious) і Ренет Оранжевий Кокса (Cox’s Orange Pippin). Термін дозрівання: кінець вересня – початок жовтня в залежності від кліматичних умов, споживча стиглість настає у жовтні.
Термін зберігання – 1,5 – 2 місяці, в холодильнику – до 5-ти місяців.
Одномірні, округло-овальні, з оранжево-червоним смугастим розмитим рум’янцем на більшій частині поверхні. Шкірочка тонка, дуже щільна, еластична, суха. М’якуш яблук середньої щільності, ароматний, дуже соковитий, на смак — кислувато-солодкий.

Зимові сорти


Фуджі

Вага плодів – 200 – 250 грамів. Сорт яблуні, вперше отриманий на японській дослідницької станції Тохоку (селище Фудзісакі, повіт Мінаміцугару префектури Аоморі) в кінці 1930-х років і виведений на ринок в 1962 році. Він був отриманий схрещуванням двох американських сортів яблук — Ред Делішес і віргінского Рале Жанет. Шкірка плодів міцна, гладка, зеленого кольору, майже повністю покрита штрихованим малиновим рум’янцем із жовтими підшкірними цятками. М’якоть яблук дуже щільна, хрустка, в міру соковита, кремового кольору. Форма плодів округла.
Термін дозрівання: середина – друга декада жовтня в залежності від кліматичних умов. Споживча стиглість настає після двох – трьох тижнів зберігання.

Яблуко

Айдаред


Яблука Айдаред, середня маса становить близько 135-145 г. Дозрівання припадає на кінець вересня. Плоди світло-зеленого кольору з великим малиновим рум’янцем. Округлої форми, злегка плескаті. М’якуш кремового кольору, соковитий, дуже хорошого кисло-солодкого смаку, ароматний.

Гренні Сміт


Цей сорт був виведений в Австралії 1868 року. Названий він на честь Марії Енн Сміт.
Плоди його досить великі до 300 гр. Мають світло-зелену щільну шкірку та соковиту ароматну м’якоть. Форма яблука кругла чи овальна.
Термін збирання врожаю: друга половина вересня.

Муцу


Отримані японськими селекціонерами від схрещування культивара Голден Делішес та Індо (місцевий сорт яблуні в Японії) за одними даними у 1930 р., за іншими – у 1948 р. Названий він був на честь однойменної японської провінції, де був отриманий.
середня вага (145-155 г). Форма яблук округло-конічна або округла, боки трохи скошені, ребристість присутня, але незначна. Плоди при повному дозріванні забарвлюються в жовтувато-зелений, лимонний колір, іноді на південній стороні яблука помітний сильно розмитий, рожевий або світло-червоний рум’янець.
Збірна зрілість наступає з 15-20 жовтня. плоди зберігаються близько 260 днів.

Яблуко в культурі


Яблуко відіграє важливу роль в культурі багатьох народів. Воно є символом багатьох різних речей, включаючи здоров’я, сили, жіночої краси, духовності та знань.

Одним з найвідоміших використань яблука у культурі є біблійна історія Адама та Єви, які були змушені залишити Рай після того, як з’їли заборонене яблуко з дерева пізнання добра та зла.

Яблуко також часто згадується в літературі, наприклад, у вірші Вільяма Блейка “Сад любові”, який відображає красу і невинність природи.
У багатьох культурах яблуко є символом знань та мудрості, наприклад, якщо згадати історію про Ньютонівське яблуко, яке, як вірять, збудило вченого відкрити закон гравітації.
У багатьох країнах яблука часто використовуються у святкових стравах та прикрасах. Також у деяких країнах існують свята, присвячені яблукам, наприклад, яблучний фестиваль у Німеччині та “День яблука” у США.

У сучасному світі яблуко стало символом технологій та інновацій, завдяки логотипу компанії Apple, яка стала однією з найбільших технологічних компаній у світі.

У загальному, яблуко може відображати різні значення та ідеї в різних культурах та контекстах. Воно залишається популярним та важливим символом, який продовжує відігравати важливу роль у культурі та житті людей.